Saç dökülmesinden nasıl kurtulabiliriz ve nedenleri nelerdir?

 

Processing your request, Please wait....

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

5134_hair-loss-s2Saçlarımız birçok nedene bağlı olarak dökülürler. Önemli olan dökülen saçlarımızın hangi nedenden dolayı döküldüklerini bulabilmektir.

Normal bir insanda günlük 200 tele kadar dökülen saçlar normal olarak kabul edilir ve endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını gösterir. Öncelikle saçın yapısını nasıl oluştuğunu, nasıl büyüdüğünü ve neden döküldüğünü açıklayalım.

İnsan saçı, 3 fazda döngüsünü tamamlar ve dökülür

Saç Dökülmesinin Başlıca Sebepleri Nelerdir?

Genetik yapı: Saç dökülmesindeki en büyük faktör genetik faktördür. Erkeklerde kötü testosteron hormonları saç dökülmesinde büyük rol oynarken, bayanlarda ise aromataz denilen emzimden dolayı saç dökülmesi yaşanıyor. Üstelik genetik saç dökülmesi erken yaşta kendini göstermeye başlıyor.

Telogen Effluvium: Kadınlarda görülen genetik saç dökülmesinden sonra en sık görülen ikinci nedendir. Saç dersinin en az %10 kısmı günlük saç döküyor. Bu da günde ortalama en az 700 tel anlamına geliyor. Fakat bazı uzmanlara göre normal karşılanırken bazı uzmanlarda önüne geçilebileceğini öne sürüyor.

Stres: Her sorunun başı olduğu gibi, saç dökülmesinde de büyük rol oynayan Sebeplerden biri de stres. Özellikle Çalışan kişilerin, rahatsızlık geçirmiş kişilerin en az 6 ay süre strese bağlı saç dökülmesi yaşadığı biliniyor.

Doğum Sonrası Ve Hormonsal Değişiklikler: Doğum ve lohusalık döneminde, vücutta eksik kalan vitamin ve minerallerden dolayı sık sık saç dökülmesi yaşanmaktadır. Doğumdan sonra sağlıklı beslenme ve saç bakımı gibi saç dökülmesi önlenebilir.

Sağlıksız Beslenme Ve Bakımsızlık: Saçlar yediğimiz besinlerden, aldığımın vitamin, mineral ve proteinlerden beslenir. Eğer sağlıksız beslenme, kansızlık, demir eksikliği gibi sebepler saç dökülmesini sağlar. Tedavi edilmezse kelliğe yol açabilir.

Saç Dökülmesini önlemek İçin;

  • Sağlıklı ve protein ağırlıklı beslenin
  • Stresten uzak durun
  • Sigara ve alkolü Bırakın
  • Kimyasal içeren ürünlerden uzak durun
  • Saçlarınızı kalın dişli ve koparmayan taraklarla, yavaş tarayın.
  • B grubu vitamin alımını arttırın

Bu ve benzeri durumlardan kurtulmanın ağrısız ve en garanti yolu ise saç tozu kullanmaktır.

Listing ID: 8585dd52c48e64fe

Comments